صفحه اصلی / محتواهای تبلیغی / کلام بزرگان / مبلغ موفق از نگاه استاد شهید مطهری

مبلغ موفق از نگاه استاد شهید مطهری

بخش کوتاهی از بیانات استاد شهید مرتضی مطهری، پیرامون “منزلت تبلیغات اسلامی و آسیب شناسی آن” :

… امام رضا علیه السلام: « و توقیفهم علی ما اراد من مصلحه دینهم و دنیاهم. »

یعنی خطیب، مردم را آگاه گرداند به مصالح دین و مصالح دنیوی آنها. یعنی مردم در حال حاضر چه جور عمل کنند که هم خیر و مصلحت دین آنهاست، و هم خیر و مصلحت دنیای آنها.

این کار بزرگی است، از موعظه کردن خیلی مشکلتر است. موعظه؛ اگر خود شخص اهل عمل باشد، صفای قلبی داشته باشد، ایمانی داشته باشد و چند کلمه از مواعظ بداند، می تواند موعظه کند و موعظه اش تا همان حد مفید باشد. در موعظه اگر خود شخص اهل عمل باشد و اخلاصی داشته باشد، همان بازگو کردن کلمات بزرگان کافی است، و اما این که شخص بخواهد مصالح عالیه دینی و دنیایی مردم را بگوید و آنها را به آن مصالح آگاه کند، خیلی مشکل است.

دو اشکال در این کار هست:

یکی این که علم و اطلاع زیاد می خواهد، دیگر این که اخلاص بسیار لازم است؛ تا آنچه را از مصالح عالیه دینی و دنیایی می فهمد، همانها را به مردم بگوید.

اما علم و اطلاع:

اولاً: خطیب باید علم و اطلاعش به مبانی دین کافی باشد، باید اسلام را کاملاً بشناسد، به روح تعلیمات اسلامی آگاه باشد، ظاهر اسلام و باطن اسلام، پوسته اسلام و هسته اسلام، همه را در حد خود و جای خود بشناسد تا بفهمد مصلحت دین یعنی چه…

ثانیاً: تنها دانستن و شناختن دین برای مصلحت گویی کافی نیست، جامعه را باید بشناسد، به اوضاع دنیا باید آگاه باشد، باید بفهمد که در دنیا چه می گذرد و امروز مصلحت جامعه اسلامی در برابر جریانهای موجود دنیا چه اقتضا می کند، و مردم را به آن جریانها و مصالح واقعی آنها آگاه بکند.

متاسفم که باید بگویم ما از این جهت ضعیفیم، ما در جنبه موعظه ضعیف نبوده ایم و نیستیم؛ و لااقل خیلی ضعیف نیستیم، اما در این قسمت خیلی ضعیفیم، در این جهت کمتر مطالعه داریم. این کلام امام رضا علیه السلام خیلی قیمت دارد؛ فرمود: مردم را به مصلحت دین و دنیای آنها آگاه بکنید. آدمی که سر و کارش فقط با چند کتاب معین در یک علم، بخصوص مثلاً فقه، ادبیات، فلسفه و غیره باشد و در کنج مدرسه به سر برد، ‌نمی تواند بفهمد در جامعه چه می گذرد و چه باید کرد. انسان در کنج مدرسه نمی تواند مصالح جامعه را تشخیص بدهد. علم و اطلاع به اوضاع جاری و متغیر جهان لازم است. شامه تیز می خواهد که حتی حوادثی که در آینده واقع می شود ، از حالا پیش بینی کند و جامعه را طوری از آن حادثه عبور دهد که با خطری مواجه نشود. هدایت بدون قدرت پیش بینی امکان پذیر نیست.

منبع: مجموعه آثار شهید مطهری رحمه الله علیه

درباره bayantest313

این مطالب را نیز ببینید!

بیانات صریح و شفاف مقام معظم رهبری پیرامون مذاکرات هسته‌ای

  پس از برخی اظهارنظرها در رسانه‌ها و جراید مختلف درباره‌ی نظر رهبر انقلاب پیرامون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *