صفحه اصلی / معاونت پژوهش / رونمایی از فصلنامه تخصصی خطابه شماره ۱۲ امیربیان

رونمایی از فصلنامه تخصصی خطابه شماره ۱۲ امیربیان

بسم الله الرحمن الرحیم مقام معظم رهبری در مهر ماه ۱۳۸۹در قم فرمودند: «قم باید همچون قلب طپنده ای باشد که خون را به نقاط مختلف کشور پمپاژ کند» با توجه به اینکه طلاب و مبلغین دینی که هم اکنون در خط مقدم عرصه تبلیغی هستند از قلب طپنده اسلام و تخصصهای روشی و محتوایی تبلیغ فاصله گرفته اند ، برآن شدیم تا روشها و محتوای تبلیغی مورد نیاز را در قالب فیشهای تخصصی و آموزشهای مربوطه از طریق نشریه الکترونیکی به این پتانسیل قوی و مستعد سراسر کشور رسانده تا به فرمایشات رهبر عزیزمان لبیکی گفته باشیم و در تبلیغ و نشر ارزشهای اسلام و دفاع مقدس نقشی مهم ایفا کرده باشیم. وَأَنَااخْترتُکَ فَاسْتَمِعْ لِمَا یُوحَی و ای موسی بدان که از این پس تو مبلغ ما هستی، تو را به معجزاتی تجهیز میکنیم، وَأَلْقِ عَصاک، وَاضْمُمْ یَدَکَ إِلى‏جَناحِکَ تَخْرُجْ بَیْضاءَ مِنْ غَیْرِ سُوءٍ، ابزاری از برای توست تا حجت بر آنان تمام کنی. و اینک ای مبلغ؛ این نیز ابزاری است تا حجت برمردم تمام کنی؛ إِمَّا شاکِراً وَ إِمَّا کَفُوراً. چون لقتل الحسین حرارتی است فی قلوب المومنین، پس تنور داغ است و شما نیز باید مفاهیم را به جان گداخته عاشقان حسین بنوازی. پس هر که هنرش بیش، سودش بیش. و اگر مایه و محتوا را ناب تهیه کنیم، مرغوب ترین کالای عالم را داریم که کس نتواند بر آن قیمتی نهد، و قطره اشکی که به ازای آن ریخته شود حرم الله وجهه علی النار. آری صاحب دمع، گوهر میشود و برآتش حرام؛ این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست این چه شمعی است که جانها همه پروانه اوست   سابقه تولید نشریه چند رسانه ای آموزشی ـ پژوهشی امیربیان: از افتخارات گروه خطابه امیربیان تولید اولین نشریه چند رسانه ای آموزشی ـ پژوهشی تبلیغ در حوزه علمیه قم بوده است که با استقبال بی نظیر نهادها وارگان های اعزام کننده مبلغین به شرح زیر مواجه گردید:

 • پیش شماره: با تیراژ ۲۰۰۰۰ نسخه
 • شماره یک: با تیراژ ۱۰۰۰۰ نسخه
 • شماره دو: با تیراژ ۱۰۰۰۰ نسخه
 • شماره سه: با تیراژ ۱۰۰۰۰ نسخه
 • شماره چهار: با تیراژ ۸۰۰۰ نسخه
 • شماره پنج: با تیراژ ۸۰۰۰ نسخه
 • شماره شش: با تیراژ ۸۰۰۰ نسخه
 • شماره هفت: با تیراژ ۸۰۰۰ نسخه
 • شماره هشت: نسخه عمومی و نسخه تخصصی دانشگاهها در مجموع با تیراژ ۷۰۰۰ نسخه
 • شماره نه: با تیراژ ۴۰۰۰ نسخه
 • شماره ده: با تیراژ ۴۰۰۰ نسخه
 • شماره یازده: با تیراژ ۴۰۰۰ نسخه

که در مجموع از ابتدا تا کنون این نرم افزار تخصصی تبلیغ بیش از ۱۰۰۰۰۰ نسخه  تولید و در کشور توزیع گردیده است که مورد استفاده طلاب ومبلغین مراکز ذیل قرار گرفته است: ۱٫نهاد رهبری در دانشگاهها ۲٫اداره اوقاف وامور خیریه ۳٫طرح هجرت معاونت تبلیغ وآموزشهای کاربردی حوزه علمیه قم ۴٫عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی ۵٫دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم ۶٫نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان و….   دو سال ما از فیض نوکری سربازان امام زمان ارواحنا له الفدا در نشریه الکترونیکی محروم بودیم. باز یار منت نهاد و ما را قابل دانست تا دوازدهمین شماره را کلید بزنیم. در این راه ما آسیب شناسی انجام دادیم، بازخورد گرفتیم، نیروهای زبده و متخصص بیشتری را به خط کردیم، در این راه اساتید مطرح کشوری نیز دعوت ما را اجابت کردند تا هم به لحاظ آموزشی و هم به لحاظ ساختاری و نرم افزاری بهترین ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.   آموزش های تخصصی تبلیغ در این نشریه همانگونه که مشاهده شد در هر شماره چند عنوان تخصصی تبلیغ به صورت فیلم، آموزش داده می شود وامکان بهره گیری طلاب ومبلغین سراسر کشور از آخرین مباحث ودستاوردهای حوزه علمیه قم ومرکز تخصصی تبلیغ حوزه را فراهم می کند واین قسمت به تنهایی می تواند نقش مهمی در ارتقاءسطح کیفی مبلغین به صورت ماهانه بدون صرف هزینه های مختلف زمانی ومالی داشته باشد.

 1. روش های روایتگری :
 • آموزش مبانی و اصول روایتگری به وسیله حجت الاسلام جوشقانیان
 • آموزش روش های روایتگری توسط حجت الاسلام وکیلپور

وظیفه هر مبلغی این است تا در هر برنامه و امر تبلیغی یاد و خاطره شهدا را زنده نگه دارد و از این فیض و نور عظیم در عرصه تبلیغ استفاده کند و بهترین و بارزترین الگوهای ارزشی دینی را بشناساند و عطر وجود شهدا را در کالبد جامعه تزریق کند. و این مهم میسر نخواهد شد جز با روایتگری تخصصی و هدفمند از سیره و یاد و خاطره شهدا، باشد که روحیه شهادت طلبی در لایه های مختلف اقشار جامعه، در سراسر ایران رسوخ کند و ارزشهای زیبای اسلام و دفاع مقدس نهادینه شود و زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت ارواحنا له الفدا گردد.

 1. سلاح بیان:
 • آموزش تولید محتوای سخنرانی با رویکرد انقلاب و دفاع مقدس توسط استاد حجت الاسلام ماندگاری
 • آموزش تخصصی روش سخنرانی به وسیله حجت الاسلام هادیپور
 1. روش کلاسداری کودک و نوجوان با رویکرد روایتگری دفاع مقدس
 • روش های کلاسداری کودک ونوجوان به وسیله حجت الاسلام فاطمی منش:

در این قسمت روشهای نو و جذاب و کاربردی متناسب با سنین دبستان و راهنمایی آموزش داده خواهد شد و مبلغ میآموزد چگونه ارتباط برقرار کرده و به بهترین وجه مطلوب مفاهیم دینی را انتقال دهد

 • روش های کلاسداری جوان به وسیله حجت الاسلام صالح پرور:

در این قسمت مباحث تخصصی کلاسداری دبیرستانی ها ارائه خواهد شد از جمله شیوه مدیریت کلاس، برنامه های متنوع، نحوه انتقال مفاهیم دینی متناسب با سن و روحیه حساس دانش آموزان دبیرستانی، مدیریت شبهات ذهنی یا کنجکاوانه آنها و مباحث کاربردی دیگر که هر مبلغ در این فضا بدان نیاز دارد.

 1. روشهای ذکر مصیبت :
 • آموزش روشهای ذکر مصیبت حجت الاسلام زهرایی

پژوهشها و محتواهای تبلیغی در بخش دوم نشریه که عنوان پژوهشها ومحتواهای تبلیغی را مشاهده می کنید،تلاش کرده ایم اطلاعات مبلغین مستقر در کشور را به روزرسانی کرده ومتناسب با نیازهای متنوعی که در منطقه تبلیغی جهت فعالیت در مدارس،دانشگاهها،ارگانها،ادارات ومساجد دارند محتواهای پژوهشی غنی وروشمندی را در اختیار مجاهدان خط مقدم جنگ نرم یعنی مبلغین وروحانیون شهرها وروستاها قرار دهیم در همین راستا در صفحه پژوهشها ومحتواهای تبلیغی به عناوین ذیل پرداخته ایم:

 1. فیش سخنرانی:

در این قسمت فیشهای تخصصی سخنرانی ده جلسه ای “راهی به قلب حسین علیه السلام” با استفاده از خاطرات شهداء آماده گردیده است که چگونگی محبوب دل مخاطب شدن را ارائه می نماید.   ۲.سخنرانی چند رسانه ای جهت فضاهای دانش آموزی و دانشگاهی در این دنیای مدرن که دنیا باتمام ابزار و رسانه جمعی در حال پیشبرد اهداف خود هستند و تقریبا تمام مخاطبان از این فضا استفاده میکنند ما نیز در کنار روش سنتی منبر و خطابه از این ابراز استفاده  کرده ایم و طرفداران زیادی را پاسخگو بوده ایم. در این شماره سخنرانی چندرسانه ای “حریف شیطانی ” متناسب با مخاطبین دانش آموزی آماده گردیده است که با مطرح کردن زندگی به عنوان یک مسابقه فوتبال و محدود بودن فرصت ها و معرفی شیطان به عنوان رقیب اصلی به تبیین ابعاد و ابزار مبارزه با شیطان می پردازد و در انتهای این بحث به پیام استکبار ستیزی و مبارزه با شیطان بزرگ یعنی آمریکای جنایت کار وارد شده و متناسب با ایام سیزده آبان با این پیام مهم و حیاتی بحث را به اتمام می رساند. ۳٫روضه های مکتوب: متون و مقتلهایی که در آموزش فن رثا و ذکر مصیبت بدان اشاره شده و مباحث تکیملی و محتوایی روضه در فیشهایی در این قسمت لحاظ شده است. در این روضه ها سعی برآن بوده تا روضه خوانی با استفاده از خاطرات شهدا ارائه گردد. همچنین فایل آموزشی اجرای روضه در نرم افزار گنجانده شده است. ۴٫طرح درس کودک ونوجوان: طرح درس تخصصی جهت کلاسداری کودکان و بازیهای هدفمند در این کونه کلاسها در این قسمت گنجانده شده است. مبلغین با استفاده از این طرح درس ها می توانند معارف و خاطرات دفاع مقدس را با بیانی شیوا و دلنشین برای مخاطبین کودک و نوجوان ارائه نمایند.

 1. مسابقه تک و پاتک: مسابقه ای جهت اینکه یک روحانی و مبلغ بتواند برای دانش آموزان راهنمایی و دبیرستانی یک برنامه شاد و جذاب دو ساعته بدون سخنرانی انجام دهد؛ مسابقه ای که با پیام دشمن شناسی شهدا است و بصورت کاملا هدفمند انتقال مفاهیم و ارزشهای دینی مینماید. که قابل اجرا در مدارس، مساجد، بسیج و کانون فرهنگی و … میباشد.

 

 1. بیان احکام: برخی از احکام و مسایل مستحدثه که از مراجع عظام تقلید استفتاء شده است و همچنین برخی از احکام مبتلابه بصورت دسته بندی یا معیاری و یا دیگر روشهای بیان احکام به عنوان نمونه در این قسمت ارائه گردیده است.

یکی از روشهای ارائه احکام ، بیان مسائل شرعی در قالب خاطراتی زیبا  و دلنشین از دفاع مقدس می باشد که در این شماره پنج فیش با این رویکرد ارائه خواهد شد. بخش سوم اخلاق و تجربه های تبلیغی بخش سوم نشریه چند رسانه ای امیربیان به الگوها و تجارب تبلیغی اختصاص دارد که شامل سه قسمت می باشد: ۱٫نائب الامام : نگاه منظومه ای مقام معظم رهبری به مقوله ” جهاد و شهادت ” نگاهی است ساختاری و بنیادی که می تواند مسیر معرفتی و تبلیغی مبلغین را به خوبی هدایت نماید. این بخش بصورت درختواره ای و مکتوب در اختیار مبلغین قرار خواهد گرفت.

 1. تمدن اسلامی از دفاع تا ظهور :

در این بخش تفکر ریشه ای و بنیادین تمدن اسلامی که با انقلاب و دفاع مقدس به دنیا معرفی گردید ، با استفاده از بیانات مقام معظم رهبری برای طلاب و مبلغین ارائه میگردد تا با مسیر حرکت این انقلاب تا زمان ظهور و جایگاه خود به عنوان یک سرباز واقعی امام زمان عج الله تعالی فرجه  برای پیشرفت این حرکت آشنا گردند.

 1. راز موفقیت راویان موفق:

مصاحبه با مبلغین جانباز موفق کشوری جهت بهره گیری از تجارب این بزرگواران در تبلیغ وسخنرانی موفق تر مبلغین دیگر در این شماره مستندی زیبا و جذاب از حجت الاسلام مکی از مبلغین موفق و جانباز دفاع مقدس آماده ارائه گردیده است.

 1. الگوی تبلیغی :

در این شماره مصاحبه ای با حضرت آیت الله عابدی یکی از اساتید برجسته و مبلغین جانباز حوزه علمیه ارائه میگردد که انتقال دهنده تجارب و توانمندی های این بزرگوار در عرصه تبلیغی می باشد. اما ما در این مرحله توقف نخواهیم کرد و بحول و قوه الهی، در راستای یک فصلنامه الکترونیکی تخصصی تبلیغ، گامهای بلندی را خواهیم برداشت. که عبارتند از هشت گرایش مختلف تبلیغی که علاوه بر محتوا تولید علم نیز می شود. و قصد داریم در عرصه های مختلف:

 1. بین الملل
 2. فضای مجازی
 3. هنرهای تبلیغی
 4. هنرهای رسانه ای
 5. روانشناسی در تبلیغ
 6. جامعه شناسی در محیط تبلیغ
 7. مدیریت استراتژیک
 8. فن خطابه

مبلغین را مسلح و تجهیز کنیم.   لینک خرید محصول   شما نیز ما را در این مهم یاری رسانید و نقطه نظرات، ایده ها و انتقادات و پیشنهادات ارزشمندتان را به (Amirbayan@chmail.ir) بفرستید؛ مثلا اگر مبلغ نمونه ای میشناسید معرفی نمایید تا مستند وی ساخته شود و ایده ها و طرح های موفق در اختیار دیگر مبلغین قرار گیرد؛ یا اگر محتوا و سخنرانی و هنر و تجربه ای تبلیغی دارید میتوانید از طریق ما به سمع و نظر همه مبلغین سطح کشور برسانید.

درباره bayantest313

این مطالب را نیز ببینید!

کتاب روضه‌های زهرایی به چاپ رسید

کتاب ارزشمند روضه‌های زهرایی ویژه ایام فاطمیه به همت تعدادی از پژوهشگران موسسه تخصصی خطابه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *