صفحه اصلی / محتواهای تبلیغی / تجربه تبلیغی / تجارب تبلیغی حجت الاسلام پناهیان

تجارب تبلیغی حجت الاسلام پناهیان

گفتگویی کوتاه با حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان جهت انتقال بخشی از تجارب تبلیغی به طلاب

استاد بفرمایید چه چیزی باعث شد که طلبه شوید؟
بنده پدرم روحانی بودند و به شدت علاقه داشتند که ما طلبه شویم .ولی اون چیزی که شخصاً من رو علاقمند کرد به طلبه شدن ، علاقه به موجودی بنام انسان بود. هر کتابی که مختصات انسان رو معرفی می‌کرد من با علاقه می‌خوندم. دوران دبیرستان هم علوم انسانی رو انتخاب کرده بودم، با اینکه ریاضیاتم خیلی خوب بود. از دوران راهنمایی و دبیرستان هم من کتاب‌های روانشناسی رو مطالعه می‌کردم. این عامل موجب شد من بروم طلبه شوم، چون احساس کردم ممکنه در معارف دینی به بیشترین حقایق پیرامون وجود انسان دسترسی پیدا کنم. بعدها انگیزه های انقلابی‌گری و انگیزه‌های تربیتی و تبلیغی هم به آن اضافه شد.

علت معروفیت شما و موفقیت منبرهاتون چی بوده؟
معروفیت اتفاقی است که ممکنه توی زندگی خیلی‌ها بیفته، بنابراین معروفیت دلیل بر ارزشمندی، و حتی دلیل بر موفقیت کسی نیست. من سعی کردم به شدت به نیاز مخاطبانم فکر کنم، نه به امور دیگری که ممکن بود در این راه بازدارنده باشند، به همین دلیل ابتدائاً دنبال طرح جدیدی برای شیوه سخن گفتن خودم با مردم نبودم؛ نگاهی که من بشدت به نیاز مخاطب داشتم، ارتباط من رو با مخاطب خوب برقرار کرد و به مرور زمان این روش تکامل پیدا کرد تا به این وضع موجود رسید.

در مورد تربیت سخنران‌های خوب، مقام معظم رهبری به شما چه فرمودند؟
من یکبار برای مشورت در زمینه‌ی فعالیت‌هام خدمت آقا رسیدم، ایشان با تأکید ویژه‌ای نسبت به انتقال تجربیات و کمک به تربیت مبلغان خوب، به بنده توصیه‌هایی داشتند

آیا توسل و ذکر خاصی قبل از منبر رفتن دارید؟
از بعضی اذکار استفاده می‌کنم. ذکر لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ رو به بنده سفارش کرده‌اند که میگم ، و برخی ذکرهای دیگه مثل یا ذَا الْحِکْمَهِ وَالْبَیانِ استفاده می‌کنم. رب اشرح لی صدری… رو هم از پدرم یاد گرفتم، ایشون ابتدای منبر این آیه شریفه رو می‌گفتند من هم یاد گرفتم. تناسب هم داره؛ ظاهراً حضرت موسی بن عمران لکنت زبان داشتند و این رب اشرح لی صدری من رو یاد تقاضای عاجزانه و صادقانه حضرت موسی بن عمران می‌اندازه، البته ما در مقام ایشون که طبیعتاً نیستیم، ولی همین تمنا رو در این رب اشرح لی صدری داریم، برای اینکه خدا به ما امکان حرف زدن بده با همین بضاعت کمی که داریم

اگر بخواهید انگیزه ای برای تبلیغ در طلبه ها ایجاد کنید، چه می فرمایید؟
موفقیت در امر تبلیغ بیشتر از اینکه به مهارت بستگی داشته باشه، به علوم و آگاهی‌های خاصی نیازمنده، که ما می‌تونیم اون علوم و آگاهی‌ها رو کسب کنیم. به عبارت دیگه موفقیت در تبلیغ بیشتر از اینکه به صورت بیان انسان ارتباط داشته باشه، به محتوای بیان ارتباط داره. و این محتوای بیان رو می‌تونیم در اثر تحصیل علوم مورد نیاز و متناسب بدست بیاریم. موفقیت در امر تبلیغ رو در جامعه خودمون امروز نباید زیاد وابسته به مهارت‌ها بدونیم. اگرچه مهارت‌ها تا درصد بسیار بالایی حدود ۸۰ درصد قابل اکتسابه. فقط اون کسانی که در اوج هنرنمایی می‌خواهند سخنرانی کنند ممکنه اوج هنرنمایی‌شون به ویژگیهای شخصی‌شون ارتباط داشته باشه، و إلا یک سخنرانی موفق که گره گشا باشه، بصیرت افزا باشه، آموزش دهنده باشه، موثر از نظر روحی باشه، قابل آموزش و یادگیری است.
پس ما هم باید برای موفقیت در امر تبلیغ به خودمون امیدوار باشیم، چون با آموزش انسان می‌تونه به موفقیت‌های بسیار زیادی دست پیدا کنه؛ و هم نباید امر تبلیغ رو ساده بپنداریم، چون امر تبلیغ نه برای فضلا امر ساده ای است و نه برای کسانی که از فضل فراوانی در مقام تهیه محتوا بهرمند نیستند. باید اقدام کنیم در جهت درک عمیق دین و انتقال آن به مخاطب. ولی من یکی از عوامل مهم موفقیت رو این عامل می‌دونم که یک مبلغ باید قبل از اینکه به فکر موفقیت باشه ، به فکر سعادت مخاطب باشه. قبل از اینکه علاقمند باشه مبلغ موفقی بشه، علاقمند باشه که مخاطبش بره بهشت؛ علاقمند باشه مخاطبش با خدا ارتباط برقرار کنه. وقتی یک مبلغ از صمیم دل به چنین چیزی علاقمند بود، همه‌ی عوامل دست به دست هم داده و توفیق رو برای مبلغ فراهم می‌کنند

بعضی‌ها میگن ما اگر بخواهیم تخصصی در امر تبلیغ ورود پیدا کنیم، نیازی به فقه و اصول و شرکت در کلاس‌های آن نداریم، نظر شما چیه؟
من فکر می‌کنم یک مبلغ بیشتر از کسی که بمعنای خاص اجتهاد در فقه و اصول داره، نیازمند به قدرت اجتهاد است. چون اجتهاد به معنی الاعم خیلی از ساز و کارهاش مشخص نشده. خیلی از ابوابش تفصیل نیافته، خیلی از روش‌های استنباط در اون ابواب تبیین و تدوین نشده. لذا قدرت فکری، قدرت تحلیلی و قدرت استنباط در کسی که فقه بمعنای اعم رو دنبال می‌کنه، باید بیشتر باشه. پس ما فقاهت رو برای مبلغ قطعا لازم می‌دونیم. نوعی اجتهاد و نوعی توانایی استنباط برای مبلغ لازمه، که همین فقه و اصول خیلی می‌تونه کمک کنه و مقدمه باشه برای اون اجتهاد لازم. لذا دوستان طلبه‌ای که وارد وادی تبلیغ می‌شوند حتما باید در زمینه‌ی فقه و اصول قوی باشند و حتی علاوه بر آن باید توانمندی‌های دیگری هم داشته باشند.
یک طلبه موفق حتما باید درس خارج رو دیده و چشیده باشه. و شیوه‌ی استنباط رو فهمیده باشه، تا در برداشت از آیات و روایات اشتباه نکنه؛ منطق فهم دین رو درک کرده باشه. مهم اینه که با اصولی‌ترین استدلال‌های فلسفی و کلامی برای دفاع از مبانی نظری دین آشنا باشه و شیوه‌ی استدلال کردن کلامی و فلسفی رو بلد باشه و فرق این دو تا رو درک کرده باشه. عیبی نداره طلبه در طول گذراندن این مسیر تجربه تبلیغی هم داشته باشه، اما در حال گذراندن این مسیر علمی اگر در تبلیغی از او تعریف کردند، نباید خیال کنه دیگه به معلومات بیشتری نیاز نداره.

روش و اصول استنباط از احکام دینی و متون دینی و نحوه‌ی برخورد با یک متن همه در تبلیغ موثرند. شما بالای منبر وقتی طرح مساله می‌کنید، اگر بخواهید از یک نگاه دینی طرح مساله کنید، بهترین دوران تمرین شما حضور در کلاس‌های مکاسب و درس خارج هستش. درس خارج‌ها بهترین محل هستند برای تمرین طرح مساله از یک نگاه دینی که عقل و وهم رو با هم در آمیخته است. اگر کسی فقه و اصولش ضعیف باشه، بالای منبر وقتی می‌خواهد یک مساله ای رو مطرح و حلاجی کنه، آدم متوجه میشه که یا داره از راه تجربی مساله‌ای رو مطرح میکنه، یا به روش عامیانه و غیر عالمانه. من عرض کردم فقه و اصول به معنای رایج در حوزه برای تبلیغ لازم است، اما کافی نیست. کسی که می خواهد مبلغ موفق شود حتما باید تجربه کافی از فقه و اصول داشته باشد، اما تبلیغ نیاز به معارف خیلی عمیق‌تری دارد…

درباره bayantest313

این مطالب را نیز ببینید!

تجارب تبلیغی حاج آقا قرائتی

حضرت على‏ علیه‌السلام مى‌فرماید: «السعید من وعظ بغیره» (نهج البلاغه، خطبه ۸۶)؛ «سعادتمند کسى است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *